Sztandar


W roku 1974 Komitet Rodzicielski ufundował szkole sztandar.

Uroczyste wręczenie odbyło się 26 stycznia 1974r. dla upamiętnienia110 rocznicy Powstania Styczniowego i śmierci jego wielkiego przywódcy Romualda Traugutta.

Na jednej stronie sztandaru znajduje się patron szkoły Romuald Traugutt i hasło ,,Nasze jutro zaczyna się dziś".
Hasło to zostało zinterpretowane przez uczennicę naszej szkoły Ewę Wiśniewską w następujący sposób:

"Czy jest wśród nas choćby jeden uczeń, który nie myślałby o swojej przyszłości? Chyba nie! Sądzę jednak, że w rozmaity sposób pojmujemy tę przyszłość, a w szczególności jej wpływ na nasze losy. Wielu osobom wydaje się, że to, co ma nastąpić, to jakiś bardzo odległy, prawie bajkowy czas, który nadejdzie nie wiadomo skąd, nie wiadomo kiedy. To jednak iluzja. Tylko w baśniach za dotknięciem czarodziejskiej różdżki lub w jakiś inny fantastyczny sposób dzieją się rozmaite wydarzenia. W realnej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć, jest zupełnie inaczej. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Wszystko ma określony początek, punkt szczytowy i nawet jeśli obserwujemy koniec jakiegoś przedsięwzięcia, to w wielu wypadkach nie jest on absolutny, bezpowrotny. Częstokroć to, co postrzegamy jako koniec jakiegoś wydarzenia, jest jedynie punktem granicznym oddzielającym sąsiadujące ze sobą koleje naszego życia. Koniec jednej sytuacji w wielu wypadkach staje się przyczyną szeregu następnych wydarzeń. Decyduje o ich przebiegu. Staje się cząstką naszych doświadczeń. Warto uświadomić sobie tę prawdę, by zrozumieć, że i my nie powinniśmy czekać na cudowną wróżkę, która wyczaruje nam wyśnioną szczęśliwą przyszłość. Zapamiętajmy hasło widniejące na sztandarze naszej szkoły. Mówi ono: ,,Nasze jutro zaczyna się dziś". Musimy mieć świadomość, że nasza przyszłość to nie jest kwestia jednego dnia, warunkować ją będzie wszystko to, czego doświadczymy każdego poprzedniego dnia, nawet i tego, który wydaje nam się zwyczajny, nudny, bezbarwny i godny jedynie szybkiego zapomnienia. Nasze jutro zaczyna się naprawdę już dziś. Od tego co robimy teraz, zależy nasza przyszłość. Ucząc się i pilnie pracując w szkole podstawowej, zdobywamy wiedzę, którą później w życiu dorosłym niejednokrotnie będziemy wykorzystywać. Już teraz kształcimy określone przyzwyczajenia, które mogą zadecydować o kolejach naszego losu. Nie wierzycie mi. W takim razie posłuchajcie...
Dziewczyna - zwykła uczennica, tak jak ja, jak wy, kończąc szkołę podstawową, miała bardzo dobre oceny. Była grzeczna i miła. W murach średniej szkoły niezbyt się jednak przejmowała tym, co nastąpi za kilka lat. Nie zwracała uwagi na towarzystwo, z którym się zadawała. Nie miała ochoty na rzetelną pracę i na efekty nie trzeba było długo czekać. Niemalże z każdym dniem nauka szła jej coraz gorzej, ale ona nie przejmowała się tym. Wierzyła, że to tylko chwilowa przygoda, a zresztą - jakie to może mieć znaczenie na całe jej życie, przecież zdąży nadrobić zaległości, wszak do matury jeszcze dużo czasu. Minął on jednak nieubłaganie szybko. Jak z przysłowiowego bicza trzaskały miesiące. Do matury pozostały już tylko dni, godziny. Wreszcie nadeszła i ta chwila. Dziewczyna jednak nie zdała. Brak wyobraźni i lekkomyślność spowodowały, że wylądowała na ulicy - bez perspektyw, godziwego życia. Pozostała jej jedynie łaska przechodniów. Tylko dzięki ich datkom dziewczyna miała szansę dożyć następnego dnia.
Zastanówmy się teraz, czy ta historia musiała być aż tak smutna. Czy nie można jej zmienić, by losy dziewczyny potoczyły się innym torem prowadzącym do szczęśliwego zakończenia. Pamiętajmy jednak, że tylko w baśniach zjawiają się dobre wróżki, które za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dokonują cudów. W realnej rzeczywistości wydarzenia dzieją się bez udziału fantastycznych postaci. Prawdziwi ludzie - i tylko oni - są kowalami własnych losów, a więc i nasza bohaterka nie może liczyć na cuda. Świadoma tego postępowania liczyć jedynie na siebie: własną pracę, rozsądek. Otóż ta sama dziewczyna tym razem trzeźwo stąpa po ziemi, rzetelnie, systematycznie pracuje, codziennie myśli o swojej przyszłości. Dokładnie wie, czego chce od życia, do czego dąży Wie jednocześnie, że nic nie dzieje się samo, bez przyczyny. Dziewczyna uczy się zatem pilnie, otrzymuje bardzo dobre oceny i, jak zapewne się domyślacie, zdaje maturę. Dostaje się na studia. Robi w życiu karierę zawodową. Jej życie jest przyjemne, towarzyszy jej poczucie bezpieczeństwa. Dziewczyna bez lęku może myśleć o każdym zbliżającym się nowym dniu.
Niech przytoczony tutaj przykład będzie opowieścią ułatwiającą należyte zrozumienie hasła z naszego sztandaru. Pamiętajmy, to nie przesada, lecz rzetelna prawda: nasze jutro zaczyna się dziś. Nie czekajmy na pojawienie się czarodzieja, który dokona cudu i kiedyś tam w dalekiej przyszłości uporządkuje nasze życie. Nie wierzymy, że teraz możemy beztrosko spędzać czas jedynie na zabawie, gonitwach, a myśli poświęcać jedynie bzdurom, bo na poważne myślenie o sobie i własnym życiu mamy jeszcze całe mnóstwo czasu. Moglibyśmy wówczas skończyć jak dziewczyna wspomniana w pierwszej opowieści. Wierzę, że nikt nie życzyłby sobie takiego końca, więc idźmy po rozum do głowy i bierzmy przykład z bohaterki tej drugiej opowieści. Od sumienności w nauce od rzetelności w pracy, od serca, które włożymy w to, czym się zajmujemy, od tego wszystkiego zależy, co będzie z nami później, i to nie tylko za najbliższy rok czy dwa. Od tego naprawdę zależy nasze całe życie. Dlatego tak ważne jest już teraz, aby rozsądnie dbać o to, czym zajmujemy się dziś. Ważne jest, byśmy i dzisiaj nie zrobili niczego, czego później - w przyszłości musielibyśmy żałować. Nie pozwólmy, żeby jakaś dzisiejsza nieprzemyślana decyzja czy chwilowa słabość popsuła nam resztę życia. Jeśli dzisiaj nasze postępki będą przemyślane i mądre, to w przyszłości będzie nam łatwiej. Myślcie więc o tym, co robicie obecnie, bo nigdy nie wiadomo, w którym momencie ,,to co uczynisz teraz, w przyszłości odezwie się echem"

Na drugiej stronie sztandaru znajduje się biały orzeł w koronie, biało - czerwone barwy narodowe i napis ,,Szkoła Podstawowa nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu"

sztandar.jpg